Site Loader

Każdy ma swoją rodzinę z którą związana jest na pewno nie jedna historia. Kto wie, być może stałaby się ona doskonałym pomysłem na napisanie książki. Na kim wzorowała się Grażyna Jeronim – Gałuszka, która napisała jedną z najlepszych sag rodzinnych w ostatnich czasach? Nie wiadomo. Wszyscy za to wiedzą, że “Dwieście wiosen” to pięć emocjonalnych książek, które na pewno wzruszą nie jedną osobę. Jeżeli ktoś chciałby znaleźć ciekawą lekturę, która daje do myślenia, to powinien poznać tą serię. W szczególności, że właśnie ukazał się ostatni, podsumowujący wszystko tom piąty pt. Stary kuferek – Tania Książka.

“Aksamitka”

Zanim jednak sprawdzimy, jaki będzie koniec Folwarku Konstancji i rodziny Konarskich, to przypomnijmy sobie co działo się w tomie czwartym. “Aksamitka” pozwala poznać dalsze losy Adeli i Kajetana Konarskich. Obydwoje doczekali się dwóch synów, którzy urodzili się po wojnie. Ich duma i wielka radość. Po jakimś czasie, niespodziewanie w ich życiu pojawiła się Marcelina – najmłodsza córka, która w przeciwieństwie do swoich braci, była prawdziwym diabłem, przysparzającym mnóstwo problemów. Adela i Kajetan nie raz zastanawiali się nad tym, skąd bierze się zachowanie najmłodszej córki. Mają nadzieję, że jej ślub, który ma się odbyć w przeddzień upadku komunizmu sprawi, że Marcelina się uspokoi. W dniu ślubu wszystko jest już pięknie przygotowane. Auto jadące do kościoła z narzeczonymi staje w połowie drogi. Okazuje się, że przyszłość na pewno nie będzie taka jak to sobie wszyscy wyobrażali. Ale dlaczego? Kto zawinił?

“Stary kuferek”

Stara już Adela Konarska, która wie, że jej dni na ziemskim padole są już policzone, jest załamana. Urzędnicy zdecydowali, że w miejscu gdzie w chwili obecnej znajduje się Folwark Konstancji i wszystkie okoliczne zabudowania, powstanie zbiornik retencyjny. Mówiąc dosłownie – wszystko ma zostać zrównane z ziemią, a mieszkańcy mają zostać przeniesieni do innych miejsc. Starsza kobieta jest załamana, bo widzi, że nic nie jest w stanie wpłynąć na decyzję bezdusznych urzędników. A ona tak bardzo chciała przekazać cały Folwark Konstancji swojej najmłodszej wnuczce, ale widzi, że nie ma już na to szans. W szczególności, że jej wnuczka – Matylda – właśnie siedzi w więzieniu w oczekiwaniu na sprawę sądową. Jej nadzieja na przyszłość została oskarżona o morderstwo. Czy dziewczyna jest winna? Czy to koniec całego Folwarku? Jedno jest pewne – autorka zadbała o to, aby zakończenie całej historii było niespodziewane, tak jak cała historia.

Edukacja - zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Ryszard